Widgets

Cover Nedir,Cover Nasıl Yapılır?

type='html'>
COVER NEDİR?

Cover, diğer bir adı ile cover versiyon, önceden plağı çıkmış olan popüler şarkıların yeni bir yorum ile farklı şarkıcılar tarafından, farklı bir müzik ile tekrar ortaya çıkarılmasına ya da icra edilmesine denilmektedir.

Cover, bazı kesimler tarafından küçümsenmektedir. Küçümsenmesinin sebebi ise, şarkının ilk sürümünün daha iyi ve daha otantik olduğu, sonradan çıkan sürümlerinin ise taklit olduğu düşüncesidir. Bu yüzden cover müzik bazı kesimler tarafından ikinci sınıf müzik olarak görülmektedir. Ancak bu durumun böyle olmadığını gösteren çok açık örnekler bulunmaktadır. Buna örnek verecek olursak, The Beatles grubunun, en çok cover yapılan parçalarından biri olan "Yesterday" parçasının 3000'in üzerinde farklı sürümü olduğu bilinmektedir. Bu da cover versiyonların ikinci sınıf olmadığının en büyük kanıtı olmaktadır.

Cover, kelimesinin kökü Fransızca'dır ancak İngilizce'ye dayanan bir sözcük olma özelliği göstermektedir. Müzik anlamı bakımından bizim dilimizde görüldüğü gibi diğer dillere de değiştirilmeden girmiştir. Cover kelimesi ülkemizde farklı şekillerde tabir edilmektedir. Bu tabirlerden örnek verecek olursak; Coverlamak, cover yapmak, cover şarkı, cover albüm, coverını çıkartmak olarak söyleyebiliriz.

Kaynak: Keyfi Müzik

0 yorum:

Yorum Gönder

Labels

Blog Archive

Blogger tarafından desteklenmektedir.