Widgets

Dünyadaki Müzik Türleri Nelerdir

type='html'>
Rock: Bu müzik çeşidi 20. yüzyılın sonlarında ortaya çıkmış bir müzik çeşididir. Genel olarak elektro gitar, bateri ve bas gitar gibi enstrümanlar kullanılmaktadır. Bununla birlikte organ ve piyano gibi klavyeli enstrümanlarda rock müzik türünde sıkça rastlanmaktadır. Saksofon gibi üflemeli çalgılarda rock müziğinde yer almaktadır. Ancak bununla birlikte yeni oluşturulan rock müzik eserlerinde bu tür çalgılara nadir olarak rastlanmaktadır. Rock kelimesinin tanımı ise çok geniş ve sınırları henüz kesin olmamaktadır. Rock müziğinin bir çok çeşidi olmakla birlikte en çok bilinen en önemli iki tane çeşidi vardır. Bunlar hard rock ve nu-metaldir. Hard Rock; karanlık, sert ve genelde ölüm gibi kötü olayları anlatan tarzlardır. Hard rockçılar renk olarak siyahı seçmişlerdir. Nu-metal ise daha çok rap ve metal müziklerinin harmanlanması ile meydana gelmiştir.

Caz: Cazın kökeni Batı Afrika'ya dayanmaktadır. Bu bölgedeki dini ve ruhani törenler caz müziğine ilham olmuştur. Caz müziğinin ilk çıktığı dönemlerde en çok etkilendiği akım Blues'tur. Blues Amerika'da bulunan köle Afrikalı'ların yöresel halk müziği idi. Her iki açıdan da bakıldığında caz müziğinin doğuşunun Afrika kökenli olduğu gerçeği ile karşı karşıya kalmaktayız.

Klasik Müzik: Bu müzik çeşidi Avrupa'da yüksek gelir seviyesine sahip olan ve yüksek zümre olarak değerlendirilen insanlara ait görünümünde olan ve halk müzikleri ile net çizgilerle ayrılmış durumda olan müzik çeşididir.

Rap: Rap müziğinin kökeni bizdeki tabirle varoş olan Amerika'nın getto bölgesine dayanan bir müzik türüdür. Rap müziği Amerika'nın bazı eyaletlerinde yer alan ve birbirlerine üstünlük kurma amacı güden hiphop kültürünün müzik kolu olarak gösterilmektedir. Bu müzik 1970 yılında ortaya çıkmıştır ve hızlı bir şekilde dünyanın birçok bölgesinde popüler olmuş bir müzik çeşididir.

Soundtrack: Türkçe'de tam olarak karşılığı bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı film müziği olarak tanımlanmış durumda olan müzik çeşididir. Bu müzik türünün önemli bestecileri ise Andrew Llody Webber, Danny Elfman, John Wiliams Hans Zimmer James Horner gibi isimlerdir. Türkiye'de ise rock müzği dalında eserler veren Kıraç bu türde eserler vermiş olan sanatçıdır.

Blues: Bu müzik türünün kökeni Amerika'da köle konumunda bulunan Afrika kökenli işçilerin söyledikleri ve genel olarak acı hüzün ve keder içeren şarkılardır.

R&B: Bu müzik çeşidi de tıpkı Blues gibi Amerika'da yaşayan Afrika'lılar kökenlidir. En önemli temsilcisi ise Micheal Jackson'dır.

Kaynak: Keyfi Müzik

2 yorum:

Unknown dedi ki...

saol

Unknown dedi ki...

çok işime yaradı :D

Yorum Gönder

Labels

Blog Archive

Blogger tarafından desteklenmektedir.